Pochod Mánesovou stezkou – malá beskydská sportovní radost

Pochod Mánesovou stezkou – malá beskydská sportovní radost

Mánesova stezka – již historicky nazývaná procházka mistra Mánesa z Gutů na Gutský vršek – oslavila 7.9.2019 své čtvrté kulatiny.

Ano, je to tak. Již počtyřicáté si beskydským dálkovým pochodem, který spojuje zdravý pohyb s láskou ke krásné horské přírodě, připomínáme Josefa Mánesa. J.Mánes byl český malíř, ilustrátor a grafik. I když se narodil v Praze, kouzlo beskydského prostředí si malíře přitáhlo a donutilo setrvat delší dobu. Jeho díla inspirovaná gorolským Těšínskem jasně dokazují, že si místní obyvatele oblíbil a že ho svou atypickou rázovitostí uchvátili. Do svých náčrtků skicoval ženy a dívky v krojích, divoké horaly a jiné krásy těšínského lidu.
V současnosti pochod nabízí mnoho tras pěších, cyklistických, ale dokonce i mezinárodních. To svědčí o atraktivitě události, která vás provede místy Mánesova pobytu, v cíli rozmlsá výbornými plackami na blaše v doprovodu Slezských dnů, tradičními folklórními slavnostmi v Dolní Lomné.
Byla letošní účast ovlivněna meteorologickým hlášením, když jsme se i dle norských rosniček měli připravit na pořádný déšť?
„908 turistů! Není to rekord, ale při tom dešti, co hlásili, jsme nad míru spokojeni!“
Počítadlo letos zahlásilo 784 párů pohorek a 124 kol. Nejexotičtější z návštěvníků za námi přijel až z USA, v rámci ČR z Žatce. Nejstarší účastník si podmanil 15km trasu, a to ve věku 80 let!

Statistika pochodu:
Pěší trasy:
52km – 60 turistů
35km – 51
25km – 154
15km – 278
12km – 163
7km (kočárková) – 46
23km (Ze Staškova na Slovensku) – 32
Cyklistické trasy:
65km – 37
45km – 17
35km – 14
25km - 14
(zdroj: https://apl.trz.cz/web/kct-trinec.nsf/viewLink/stezka)
Text a fotografie: Klára Moravcová

Komentáře